Vrch
Obraz

Living history


:: Historická kuchyňa - vizualizácia historickej kuchyne s prípravami jedál v stredovekom štýle so stredovekým príslušenstvom, riadmi a receptami.

:: Historickú strelnicu - vrhanie nožov, streľba z luku, kuše a dela.

:: Poľný tábor
   Naším hlavným cieľom je zriadenie a pravidelné oživovanie poľného vojenského tábora z rôznych časových období. V počiatku je dané časové obdobie na rok 1510.

Myšlienkou je vybudovanie a hypotetická rekonštrukcia poľného tábora malej vojenskej jednotky, ktorá sa nemenila niekoľko storočí. Podkladom pre stavby sa stanú stavby odkryté pri archeologických výskumoch v jednotlivých častiach strednej Európy, ktoré v určitom duchu je možné považovať aj za dočasné. Projekt rekonštrukcie poľného tábora pripravuje spoločnosť Markepee, s. r. o. realizuje v spolupráci s podnikateľmi z regiónu Podpolanie.

Hlavnou činnosťou je nie len stavba poľného tábora a jeho vybavenia (kuchyňa, sklad, cvičisko, poľné stajne), ale i znovu oživenie starých remeselných techník a výrobných postupov formou živej histórie a zároveň pokusy na poli experimentálnej archeológie.

Poľný tábor bude predstavovať 4- 6 malých vojenských stanov (áčko) pre 2 - 4 ľudí (počet závisí od počtu účastníkov), veliteľský stan pre veliteľa a správu tábora, šiator na jedenie a iné aktivity, kuchynský prístrešok so vo svahu zabudovaným skladom a pecou na chlieb, latríny, válov a žľaby, miesto na šerm a prípadne výcvik podľa záujmu, ohrada pre kone, poľná stajňa, dobová kováčska vyhňa, ohrada okolo tábora.

Charakteristika dobovej vernosti podľa IB klasifikácie:

Dobová vernosť
1. bez dobovej vernosti a rozdielu obdobia - zmes štýlov a období (nie fantasy)
2. vizuálna vernosť jednému obdobiu - Baroko, renesancia gotika (max rozptyl 100 -150 rokov)
3. vizuálna vernosť jednému desaťročiu - Obdobie rok +- 10 rokov - materiály použité súčasné, to čo je pod povrchom vonkajšieho odevu je nepodstatné
4. vizuálna a celková vernosť desaťročiu - Materiál súčasný. Odevy, spodné prádlo, spôsob hygieny, spôsob stravovania a existencie maximálne blízka danému obdobiu.
5. vizuálna a materiálna vernosť desaťročiu - Použitie dobových materiálov, ručne tkané, ručne kované a vyrábané doplnky a pod.
6. vizuálna materiálna a výrobná vernosť - Použitie dobových materiálov a spôsobu výroby, ručné šitie ručne vyrobených materiálov bez použitia súčasných techník a technológii.